کارجویان - کاریابی کار و دانش

سنگاپور مقصد جدید کارجویان

وزیر کار در دیدار با وزیر منابع انسانی سنگاپور در زمینه اعزام کارجویان و انتقال نیروی کار متخصص و با کیفیت به توافق رسید.

علی ربیعی در دیدار با «لیم سوئی سای» وزیر منابع انسانی سنگاپور در مورد اعزام کارجویان متخصص و توسعه مناسبات دو جانبه رایزنی کرد. وزیر تعاون، کار و رفاه و وزیر منابع انسانی سنگاپور در مذاکرات خود برای انتقال نیروی کار متخصص و با کیفیت در زمینه‌های مختلف از ایران به این کشور جنوب شرق آسیا به توافق رسیدند.

وزیر کار در این دیدار با اشاره به موقعیت ایران که می‌تواند پل ارتباطی غرب و شرق باشد، وضعیت اشتغال، بیکاری و تاثیر تحریم ها بر میزان سرمایه گذاری در کشور و برنامه آمریکا برای فشار در دوران تحریم ها را تشریح کرد. وی مزایای ایران را در منطقه خاورمیانه برای سرمایه گذاری خارجی بسیار مناسب دانست و گفت که نیروی انسانی متخصص، جوان و تحصیلکرده، اشتراک منافع در جهان، امنیت بالا بر خلاف کشورهای دیگر منطقه و جهان و منابع معدنی ارزان و فراوان موقعیت ایران را برای سرمایه گذاری خارجی بسیار مناسب کرده است.

ربیعی آمادگی کشورمان را برای پذیرش سرمایه‌های خارجی اعلام کرد و گفت که برنامه‌ریزی جمهوری اسلامی ایران در پنج سال آینده باید به گونه‌ای باشد تا رشد ۴۰ درصدی را تجربه کند. وی اصلی‌ترین هدف را جذب سرمایه خارجی دانست و گفت که ایران برای رسیدن به رشد ۴۰ درصدی در پنج سال آینده نیازمند منابع مالی خارجی است.

وزیر تعاون، کار و رفاه با اشاره به بخش آموزش فنی و حرفه‌ای کشورمان، تاکید کرد که ایران در این بخش آموزشی بسیار قوی است و می تواند به سنگاپور کمک دانش فنی داشته باشد. وی همچنین با اشاره به ظرفیت وزارت تعاون، کار و رفاه که با ادغام سه وزارتخانه شکل گرفته است، هدف از ورود به مسائل اقتصادی را پیگیری مباحث اجتماعی دانست و گفت که هدف از درآمدزایی و ورود به بخش اقتصاد، هزینه برای اقشار محروم و بازنشسته است.

«لیم سوئی سای» وزیر منابع انسانی سنگاپور نیز در این دیدار با اشاره به اینکه این دولت – شهر جنوب شرق آسیا منابع معدنی نداشته و تنها از منابع انسانی سود می‌برد، گفت که برای اینکه مردم از شغل خوبی بهره‌مند شوند، آموزش و مهارت در اولویت برنامه‌های دولت است. وی وظیفه سه وزارتخانه صنعت، آموزش عالی و منابع انسانی سنگاپور را ایجاد شغل، آموزش مهارت‌های رسمی و نگاه عادلانه به شغل دانست و گفت با اختلال در کار وزارت صنعت بیکاری افزایش می‌یابد و وزارت منابع انسانی با مشکل مواجه خواهد شد.

وزیر منابع انسانی سنگاپور آمادگی این وزارتخانه را برای برنامه‌ریزی به منظور جذب نیروی انسانی و کار متخصص با کیفیت ایران در زمینه‌های مختلف اعلام کرد و گفت که مکاتباتی برای جذب کارجویان انجام می‌دهد. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پایان این دیدار که جواد انصاری سفیر کشورمان در سنگاپور نیز حضور داشت از لیم سوئی سای برای بازدید از ایران به منظور ادامه مذاکرات دعوت کرد. ربیعی همچنین امروز با سو چین هنگ رییس صندوق بازنشستگی سنگاپور دیدار و گفتگو کرد. دو طرف در این دیدار با صندوق‌های بازنشستگی دو کشور و نوع و چگونگی فعالیت آنها آشنا شدند.

صندوق‌های بازنشستگی در سنگاپور سه حوزه بازنشستگی، درمان و خرید خانه را تحت پوشش قرار می‌دهند و نوع پرداخت صندوق‌ها در این کشور به صورت فردی است و هر فرد، مسئولیت پرداخت خود را دارد و از آنچه که پرداخت می‌کند دریافت می‌کند. از دیگر تفاوت‌های پرداخت‌های این صندوق می‌توان به پرداخت ۲۰ درصدی حق کارگر یا کارمند و یا پرداختی ۱۷ درصدی حق کارفرما اشاره کرد.

منبع: خبرگزاری مهر

پاسخ دهید