سطح زبان - کاریابی کار و دانش

سطح زبان بر اساس چارچوب مشترک در اروپا

سطح زبان بر اساس چارچوب مشترک در اروپا به سه بخش اصلی تقسیم می‌شود. دوره‌مقدماتی (A)، دوره میانی (B) و دوره پیشرفته (C). هر یک از این دوره‌ها نیز در دو گروه سطح‌بندی می‌شوند که به ترتیب با حروف (A1 / A2)، (B1 / B2) و (C1 / C2) تعیین شده‌اند.

04

سطح زبان مقدماتی(A1 / A2)

دوره‌های آموزش زبان در اروپا و بر همین مبنا یادگیری زبان آلمانی در آلمان و خارج از این کشور با (A1/سطح مقدماتی) شروع می‌شود. زبان‌آموزان در این دوره با اصطلاحات روزمره آشنا می‌شوند و می‌توانند جملات ساده بسازند و مفهوم آن‌ها را درک کنند. این سطح، زبان آموز را در جهت رفع نیازهای ابتدایی با استفاده از زبان بیگانه آماده می‌کند. به طور نمونه زبان‌آموز در پایان این دوره قادر خواهد بود خود را معرفی کند و محل زندگی‌و علایق شخصی‌اش را نیز برای دیگران شرح دهد. او همچنین قادر خواهد بود به سوالاتی که در همین زمینه طرح می‌شوند نیز به طور ساده پاسخ دهد.

در صورتی که مخاطب زبان‌آموز با او آهسته سخن بگوید، زبان‌آموز در پایان دوره (A1) می‌تواند در گفت‌وگویی کوتاه به زبان خارجی شرکت کند. در پایان دوره (A2) زبان‌آموز مفهوم اصطلاحات رایج را درک می‌کند. موضوعاتی نظیر اشتغال، خانواده و خرید برای او آشنا خواهد بود و زبان‌آموز قادر است نظرات خود را در این موارد به زبان خارجی بیان کند. در موضوعات ذکرشده یادگیرنده زبان می‌تواند در گفت‌وگویی با ساختاری محدود و معین شرکت کند، منظور مخاطب را درک کند و پاسخ روشنی نیز بیان کند.

سطح زبان دوره میانی(B1 / B2)

پس از پایان دوره مقدماتی، مرحله میانی (B1 / B2)، آغاز می‌شود. در پایان دوره B1، (دوره‌ای که دریافت مدرک آن برای پذیرش از دانشگاه‌های آلمان الزامی است) زبان‌آموز قادر خواهد بود در موضوعاتی معین و در صورتی که از سوی مخاطب، زبان رایج و مرسوم استفاده شود، شرکت کند. در صورت سفر به کشور مقصد (کشوری که زبان‌آموز در حال فراگیری زبان رسمی آن کشور است)، او می‌تواند با مردم آن کشور ارتباط بر قرار کند. زبان‌آموز در پایان این سطح قادر خواهد بود، در مورد اتفاقات روزمره گزارش دهد و همچنین درباره‌ی برنامه‌ها و اهداف خود صحبت کند.

در پایان سطح (B2)، زبان‌آموز قادر خواهد بود به هنگام مطالعه‌ی متنی با ساختار پیچیده، مفاهیم و محتوای کلی آن را درک کند. او می‌تواند در مباحث تخصصی با موضوعاتی معین شرکت کند و نظر خود را بی آنکه دچار سردرگمی شود، بیان کند.

سطح زبان دوره پیشرفته(C1 / C2)

سطح پیشرفته با (C1) آغاز می‌شود. در پایان این دوره زبان‌آموز متن‌های پیچیده را به طور نسبی درک می‌کند. در هنگام سخن گفتن، بی آنکه نیاز به لغت‌نامه داشته باشد، منظور خود را به طور روان و شفاف به مخاطب منتقل می‌کند. از میزان آگاهی کسب‌شده در این دوره می‌توان در محیط دانشگاه، دوره‌های کارآموزی و همچنین در محیط کار بهره گرفت.

سطح (C2)، سطح پایانی یادگیری زبان براساس چارچوب تعیین شده در اروپا است. زبان‌آموز در این دوره مفهوم هر آنچه را که می‌خواند و یا می‌شنود بدون زحمت و به طور کامل درک می‌کند. او قادر خواهد بود، اطلاعات یک متن را خلاصه کرده، آن را هم به صورت کتبی و هم شفاهی به دیگران منتقل کند. پایان این دوره و قبولی در امتحان نهایی آن (ZOP / Zentrale Oberstufenprüfung)، علاقه‌مندان به تحصیل در آلمان را از شرکت در امتحان زبان برای ورود به دانشگاه‌های این کشور(Test-DaFو یاDSH)معاف خواهد کرد.

منبع:deutsch16.de

پاسخ دهید